אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

אלצהיימר – האם ניתן למנוע אותה?

מומחים מסכימים שברוב המוחלט של המקרים, אלצהיימר, כמו מצבים כרוניים שכיחים אחרים, מתפתח כתוצאה מאינטראקציות מורכבות בין מספר גורמים, כולל גיל, גנטיקה, סביבה, אורח חיים ומצבים רפואיים אחרים. מדובר באחת המחלות הכי נחקרות בעולם הרפואה, הן בשל העובדה שהיא נפוצה והן בשל הניסיון להפחית את הסיכויים לחלות בה.

שיפור אורח החיים למניעת אלצהיימר

למרות שגורמי סיכון מסוימים, כגון גיל או גנים, אינם ניתנים לשינוי, גורמי סיכון אחרים, כגון לחץ דם גבוה וחוסר פעילות גופנית, ניתנים לשינוי בדרך כלל על מנת לסייע להפחית את הסיכון ולחזק את בריאות הגוף.

הרגלים בריאים מסייעים במניעת אלצהיימר, ומומלץ להקפיד על הרגלי אורח החיים הבריאים הבאים למניעת אלצהיימר:

פעילות גופנית ותזונה נכונה

רוב האנשים יודעים ומבינים את החשיבות הרבה בביצוע פעילות גופנית. פעילות גופנית קבועה היא שיטה מועילה להפחתת הסיכון לאלצהיימר ודמנציה וסקולרית. פעילות גופנית מועילה ישירות לתאי המוח על ידי הגברת זרימת הדם והחמצן במוח. בשל היתרונות הקרדיווסקולריים הידועים שלה, תוכנית אימונים מאושרת רפואית היא חלק חשוב מכל תוכנית בריאות כוללת. מנתונים מחקריים עולה כי אנשים המבצעים פעילות גופנית לאורך זמן מפחיתים את הסיכוי לחלות במגוון רחב של מחלות ובעיות רפואיות בניהן גם אלצהיימר.

תזונה בריאה מסייעת לשיפור בריאות הלב ומגנה על המוח. אכילה בריאה כוללת הגבלת צריכת סוכר ושומנים רוויים, והקפדה על אכילה מרובה של פירות, ירקות ודגנים מלאים. אין תזונה בריאה אחת שנחשבת לטובה ביותר. התזונה שמורידה את הסיכון לאלצהיימר היא דיאטת DASH, דיאטה להפסקת יתר לחץ דם, ותזונה ים תיכונית.

דיאטת DASH

מציבה את הדגש על:

  • פירות – פירות עשירים בויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון והם חשובים מאוד לשמירה על הבריאות.
  • מוצרי חלב נטולי או דלי שומן- ההמלצה הינה להמעיט במוצרי חלב עשירים בשומן ולהחליפם במוצרים דלים שומניים כמו יוגורט למשל. גם שווה לאכול מוצרי חלב מחלב עיזים הנחשב בריא יותר מחלב פרה.

בנוסף כדאי להעשיר את התפריט ב:

  • דגנים מלאים
  • דגים
  • עופות
  • שעועית
  • זרעים
  • אגוזים
  • שמנים צמחיים.

דיאטת DASH מגבילה נתרן, ממתקים, משקאות ממותקים ובשר אדום.

תזונה ים תיכונית

כוללת מעט בשר אדום, עם דגש על דגנים מלאים, פירות וירקות, דגים ושומנים בריאים כמו אגוזים ושמן זית.

קשרים חברתיים ופעילות אינטלקטואלית

קשרים חברתיים חזקים והקפדה על פעילות אינטלקטואלית עם ההתבגרות מפחיתים את הסיכון לירידה קוגניטיבית ואלצהיימר, כתוצאה ממנגנונים ישירים שבאמצעותם גירוי חברתי ומנטלי מחזקים את הקשרים בין תאי העצב במוח.

הגנה מפני נזקי דלקת כרונית

דלקת כרונית בדרגה נמוכה עלולה להפוך לרוצח שקט שתורם למחלות לב וכלי דם, סרטן, סוכרת מסוג 2 ומצבים אחרים.

שינה מספקת

שינה משופרת מסייעת במניעת אלצהיימר וקשורה לפינוי עמילואיד גדול מהמוח. מומלץ לכוון לשבע עד שמונה שעות שינה בלילה.

מה אפשר לעשות עכשיו?

בחירות בסגנון חיים, כגון פעילות גופנית ותזונה נכונה מסייעים בתמיכה בבריאות המוח ובמניעת אלצהיימר. רבים משינויי אורח החיים האלו מפחיתים את הסיכון למחלות אחרות, כמו מחלו לב וסוכרת, אשר נקשרו לאלצהיימר. עם מעט חסרונות ושפע של יתרונות ידועים, בחירות אורח חיים בריא משפרות את בריאותכם ומגנות על המוח.

וזה לא הכול. טיפול בבריאות כעת מסייע בשיפור התוצאות בטווח הארוך, כגון הפחתת הסיכון לאלצהיימר ודמנציה. מחקר שפורסם בכנס הבינלאומי של איגוד האלצהיימר 2020 מצביע על העובדה לפיה חיסון נגד שפעת ודלקת ריאות, במיוחד חיסונים מרובים לאורך זמן, קשור לסיכון נמוך יותר לאלצהיימר בגיל מאוחר.