אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

שלפוחיות בכפות הידיים – מה הן ולמה הן נוצרות?

שלפוחיות בכפות הידיים או באזורים אחרים בגוף הן כיסים עם נוזלים, אשר נוצרות בשכבת העור העליונה. שלפוחיות יכולות להיווצר כתוצאה מכוויה – קור או חום, טראומה, חשיפה לכימיקלים מסוגים שונים או זיהום. למעשה, הנוזל שקיים בתוך השלפוחיות עצמן מכונה פלזמה ויש מקרים שבהם הנוזל הוא מוגלה או דם. אותו נוזל מצטבר בשלפוחית הן בשכבה העליונה והן בשכבות שמתחת לשכבה זו. הנוזל אמור למנוע פגיעה ברקמות ולכן הוא דבר חיובי, עד לכדי החלמה של השלפוחית או השלפוחיות. באתר atopic-d.org ניתן לקבל מידע נוסף על בעיות עור ודרכי טיפול.

 

קצת לעומק על היווצרות שלפוחיות בעור

אחד הגורמים היותר נפוצים של שלפוחיות בעור הוא חיכוך. ברגע שיש חיכוך ממושך, הדבר גורם להיווצרות שלפוחית. למשל, כשאנחנו רוכשים נעל חדש שלא באה במגע נכון עם העור שלנו, או כאשר אנחנו הולכים הרבה זמן, הדבר עלול להוביל להיווצרות של שלפוחית. גם כאשר העור שלנו לח מאוד או מזיע מאוד לאורך זמן הן ברגליים והן בידיים, מדובר בתנאים אופטימליים להיווצרות שלפוחיות. חשוב להיות ערים לנושא, שכן במצבים של מחלות כמו סוכרת או נוירופתיה, הן יכולות להזדהם.

 

מגע עם טמפרטורות קיצוניות

כאמור, שלפוחיות יכולות להיווצר גם כתוצאה ממגע של העור בטמפרטורות גבוהות מדי או נמוכות מדי. כאשר מדובר בכוויה בדרגה אחת, השלפוחית לרוב תיווצר רק אחרי כמה ימים, בעוד שמדובר בכוויה חמורה יותר, בדרגת שתיים, היא תופיע מיד.

 

בנוסף, חשיפה לחומרים כימיים, צביטה של העור באופן חזק, מחלות כמו הרפס או אבעבועות – כל אלה מהווים גורמים מרכזיים בהיווצרות השלפוחית גם כן.

 

איך ניתן למנוע ו/או לטפל בשלפוחיות בכפות הידיים?

כאשר יודעים שהולכים להיחשף לטמפרטורה קיצונית, בין אם מדובר בחופשת סקי, בין אם מדובר בחופשת בטן גב בשיא החום של יולי אוגוסט, כדאי להיערך בהתאם. ראשית, יש למרוח קרם הגנה איכותי עם רמת SPF גבוהה דיה. בנוסף, חשוב להיערך גם מבחינת לבוש כמו חליפת סקי, כובע להגנה מפני השמש, משקפי שמש ועוד. במידה ואתם נחשפים או עובדים עם רכיבים רעילים כמו כימיקלים, יש לכבוש כפפות ולשים את כל הציוד הבטיחותי הרלוונטי לתחום בו אתם עוסקים בין אם מדובר בענף הרפואה, בין אם בתחום ההדברה ובין אם בתחום הקוסמטיקה.

 

בנוסף:

  1. כאשר מופיעות שלפוחיות מכל סיבה שהיא, אין לפוצץ אותן, אלא לשים פלסטר או לחבוש עד להחלמה מלאה של האזור, או עד אשר השלפוחית מתפוצצת באופן טבעי.
  2. במידה ואתם חשים כאב כתוצאה מהופעה של שלפוחית או שלפוחיות, כדאי לגשת לרופא עור וקבלת טיפול ראוי ומקצועי.
  3. ניתן למרוח משחות ללא מרשם רופא עד להקלה כמו ביאפין, קרם אלוורה, משחת טרולמין וכדומה…