אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

ריבים על הירושה ואיך מונעים אותם

רובנו שומעים מגיל צעיר משפטים כמו ”הדבר הכי חשוב בעולם הוא משפחה“, ”שהמצב קשה ומאתגר, תמיד אפשר לסמוך על אחים“ וכדומה. יחד עם זאת במשפחות רבות שמתחילים עניינים הקשורים לכסף, מתחילות גם הבעיות. ריבים על הירושה נפוצים בקרב משפחות לאחר שאדם אהוב נפטר, וכוללים ויכוחים על הרכוש. הרבה יותר מדי משפחות נלחמות, או לפחות חוות מתח, על ירושה משפחתית, אבל המצב איחנו חייב להיות כך. בשורות הבאות נציג בפניכם רעיונות שיעזרו לכם להימנע מריבים מיותרים ולגשר על הפערים שנוצרו ביניכם.

התייעצו עם המומחים

משפחות רבות משתפות פעולה באופן יוצא דופן ודנות על הפרטים של חלוקת רכושו של אהוב שנפטר, והגיעו להסכמות. צוות של משרד עורכי דין שמתמחים בדיני משפחה מייעצים למשפחות להימנע ממריבות על הרכוש שנשאר בירושה. היום ניתן באמצעות תהליכים קצרים וממוקדים, לקיים פגישות גישור בהן נוכחים האחים ביחד עם עורך דין מקצועי המתמחה בדיני משפחה וכך להגיע להסכמות משותפות. זכרו, משפחה לא בוחרים, לכן חבל לקלקל את הקשרים שנוצרו במהלך השנים.

תקשורת פתוחה עם בני משפחה תמנע ריבים על הירושה

מומלץ לקיים פגישה משפחתית לדיון בנושא הירושה. אין צורך בהכרח לדון במה וכמה כל אדם יקבל, מכיוון שנושא זה תמיד נתון לשינוי. יחד עם זאת, עורך דין לדיני משפחה מסביר איך לחלק את הנכס. אם אדם אחד מקבל נתח גדול יותר מאחר, יש להסביר את הסיבות.

חלקם אולי לא יסכימו עם הרציונל של עורך הדין, אבל לפחות הם יידעו את הסיבות לקבלת ההחלטה, מה שיסייע באופן משמעותי מהימנעות מהתדיינות עתידית בין אחים.

שיתוף מכתב עם אנשים אהובים

אם הרעיון של פגישה משפחתית אינו מקובל, מכיוון שהתלקחות היריבויות בין האחים היא בלתי נמנעת, מומלץ לכתוב מכתב שמסביר בקפידה את המטרות והמשאלות בהתייחסות לתוכנית העיזבון.

במכתב אתם יכולים פשוט להביע את כוונותיכם במילים שלכם מבלי לדאוג לשפה משפטית מדויקת. המכתב חשוב במיוחד כשהירושה כוללת סכום משמעותי. אם אתם חוששים שהמכתב שלכם יובן באופן שגוי, אתם יכולים לבקש מעורך הדין שלכם לבחון אותו מול תוכנית העיזבון, על מנת לוודא שאין טעויות בתקשורת שגויה שתוביל לסיבוכים עם התוכנית.

ההבדל בין מכתב כוונות לבין צוואה

למרות שמכתב שאינו רשמי, שנקרא לפעמים מכתב כוונות, מכתב ירושה או צוואה, אינו מחייב מבחינה משפטית באותו האופן שבו מחייבים מסמכי תכנון העיזבון, המכתב עשוי להיות מאוד מועיל לעדכון המשפחה לגבי הכוונות והבעת אהבתכם והערכתכם לבני המשפחה.

שיטת חלוקת רכוש אישי

משפחות רבות דנות בחלוקת הרכוש האישי הרבה לפני פטירת ההורה. למרות שתוכניות עיזבון רבות מסתמכות על תזכיר רכוש אישי על מנת לפרט חלוקות של רכוש אישי, אין זה נדיר לגלות מזכר ריק שאינו חתום לאחר מות הורה. כאשר מצב זה מתרחש, רוב הנאמנויות והצוואות מספקות שיקול דעת לנאמן או למנהל העזבון לחלק את הנכס בחלקים שווים למוטבים.

ברוב המקרים, התנהלות זו מצריכה שירותי שכירת שמאי, עריכת מכירת עיזבון וחלוקה שווה לאחר המכירה. יחד עם זאת, לחלק מהמשפחות יש תחושה שונה בהרבה לגבי מה שהוגן, והן מעדיפות להשתמש בשיטה אחרת לחלוקת רכוש אישי.

אפשרויות שונות למכירת רכוש העיזבון

כך, לדוגמא, נאמן עשוי לאפשר לכל מוטב לבחור מתוך רשימה של פריטים באופן סיבובי. לחלופין, בני המשפחה עשויים לקיים מכירה שבה בני המשפחה יכולים להציע הצעות בכסף.

קיימות אינסוף אפשרויות, והדיון ביתרונות האפשרויות השונות עם בני המשפחה יכול להיות חוויה מלמדת ואף מועילה.