אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

האם פירות וירקות מהחקלאי בריאים יותר?

כולנו מבינים את החשיבות של צריכת פירות וירקות באופן יומיומי כחלק בלתי נפרד מהתפריט שלנו. כולנו מנסים להעשיר את התפריט שלנו בירקות ופירות, חלקנו אפילו מעוניינים לצרוך אותם באופן המיטבי בכדי שהגוף יפיק מהם את מרבית המינרלים והויטמינים שייספגו כמו שצריך. אחת השאלות שעולות בתקופה האחרונה בהקשר של צריכת פירות וירקות לצד המחשבה איפה לרכוש אותם היא האם פירות וירקות מהחקלאי בריאים יותר. התשובה לשאלה הזאת היא חד משמעית כן. מדוע? זה פשוט. משום שהם יותר טריים וכך שומרים על הערכים התזונתיים שלהם לאורך זמן רב יותר.

 

איך להשוות בין אתרים או חנויות ואיך עדיף לרכוש ירקות ופירות הביתה?

נתוני ההדבקה של מגפת הקורונה עולים כמעט בכל יום, מה שגורם להתרוקנות ברחובות וליותר אנשים לצרוך את המזון שלהם אונליין. מעבר לכך שישראלים מעדיפים להוסיף כמה שקלים על פירות וירקות רחובות שנקטפו ממש לפני כמה שעות, לעומת לרכוש אותם מהסופר, רק בשביל להשיג יותר טריות ולהפחית את הסיכון להדבקה. יחד עם זאת, שאנחנו בוחרים לבצע רכישה אונליין, יש כמה דברים ששווה לשים אליהם לב. הדבר הראשון ששווה לבדוק הוא מה גודלם של הירקות והפירות בזמן שאתם רוכשים אותם. למשל, יש הפרשים במחירים. זה שהפרי גדול יותר, לא אומר שהוא טעים או איכותי יותר ושמדובר בפירות גדולים, הרבה פעמים אתם משלמים על הקליפה ולא על הפרי עצמו, כמו באננס למשל.

 

ההבדל בין קילו לבין מארז

אתרי אינטרנט רבים לא מציגים את המחיר או הירק לקילוגרם. הם כותבים את המחיר למארז, או הפוך. בדרך כלל מארזים מכילים יותר מקילוגרים אחד ואפילו לעתים כמעט שניים במקרה של תפוזים או אשכוליות. זה הרבה פעמים גורם לנו לשלם יותר ממה שחשבנו שאנחנו משלמים וזה משהו ששווה לבדוק אותו מראש. תמיד עדיף לקנות לפי קילוגרם ולא לפי מארז, אלא אם כן אתם בודקים כמה קילו יש במארז עצמו.

 

איך לשמור על הערכים התזונתיים ולצרוך ירקות ופירות בצורה בריאה?

  1. טריות – הקפידו לרכוש מחנות המספקת סחורה טריה בכל יום או יומיים. ככל שהפירות והירקות טריים יותר, ככה הערכים התזונתיים שלהם נשמרים לאורך זמן.
  2. אחסון- יש המון טיפים מעולים ששווה לאמץ בהיבט של אחסון פירות וירקות. עדיף למשל, למקם את הבצל והשום מחוץ למקרר, אלו נוטים לספוג את הערכים התזונתיים של שאר הפירות והירקות במקרר ולכן שווה לרכוש למטרה זו קערה נחמדה או סלסלת קש. את הבננות אפשר גם כן לשים בחוץ ואם אתם מזהים שהן מתחילות להשחיר, יש שתי אופציות: להקפיא את הבשלות ולעשות בהן שימוש לשייקים או דייסות או לאפות באמצעותן מאכלים בריאים כמו קפקייק בננות או לחם בננות ומייפל. מלפפונים כדאי קודם כל לשטוף היטב במים, לייבש, להכניס לתוך מגבת יבשה ובתוכה לשים כפית או שתיים ממתכת. זה שומר על הטריות שלהם לאורך זמן רב יותר.
  3. השתמשו בירקות ובפירות בתבונה- יש ירקות למשל שניתן למצות את הערכים התזונתיים שלהם בצורה מיטבית על ידי חימום. למשל ידוע שעגבניה שומרת על הערכים שלה ואף מעצימה את הספיגה אם מבשלים אותה ולכן עדיף לבשל עגבניות מאשר לצרוך אותן טריות.
  4. לפני שאתם עושים קניות פתחו את המקרר- יש לנו נטייה לרכוש ללא כל צורך אמיתי. לכן, שווה לפתוח את המקרר, למצות את מה שיש, להכין משאריות הפירות והירקות איזה מרק או תבשיל נחמד ורק אחר כך לרכוש שוב ירקות ופירות טריים.