אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

איך מטפלים בדירה בירושה?

כדי לקבל דירה בירושה, אחת משתי דרכים שחייבות להתקיים. או שיש לכם צו ירושה לטובתכם, זאת במידה והמנוח לא השאיר צוואה מגובשת או שיש צו קיום צוואה לטובת השם שלכם, במידה והוא כן השאיר צוואה. כדי להתחיל תהליך הכולל טיפול בנכס שהועבר אליכם בירושה, עליכם לרשום את הדירה בטאבו על ידי הגשת צו הירושה או צו קיום צוואה לטאבו עצמו בשילוב טופס בקשה שעליו אחד היורשים או יותר חותם. החל משנת 2018 ניתן לבצע רישום צו ירושה דרך רשת האינטרנט, זאת רק עורכי דין עם כרטיס חכם יכולים לבצע באמצעות בקשה לרישום הירושה.

 

האם יש מיסים על דירה או נכס שקיבלתי בירושה?

לא. נכון לשנת 2022, אין מיסים על ירושה במדינת ישראל. אין מיסי ירושה על דירה וקבלת הדירה לא נחשבת לעסקת נדל“ן ולכן גם אין מיסי מקרקעין ואין חייבים לדווח על הירושה לרשות המיסים במדינת ישראל. במידה ואתם מתכננים למכור את הנכס, לא תצטרכו לשלם מיסי מקרקעין, אבל כן תצטרכו לשלם מס שבח, היטלי השבחה ומס רכישה, כמו גם לדאוג לתהליך של פינוי תכולת דירה כדי שהקונה יוכל להיכנס לדירה.

 

איך בכל זאת מחשבים מס שבח בירושה?

עד אמצע שנת 1981, בישראל היה מס שהיה נקרא מס עיזבון. המס הזה קבע שבזמן שמורישים את הירושה, יש חיוב במס וזמן הרכישה של היורש היה לפי מועד הפטירה של המוריש. מתי בכל זאת יש פטור ממס שבח? ובכן, יש כמה מצבים בהם יש פטור ממס שבח והם כאשר המוכר היה בן זוג או צאצא של המוריש, כאשר לפני שמוריש נפטר, רק הדירה הזו הייתה בבעלותו וכאשר המוריש קיבל זכאות לפטור ממס שבח.

 

מה קורה כאשר כמה אחים יורשים דירה?

כאשר כמה אחים יורשים דירה מההורים שלהם, יש כמה אפשרויות. האפשרות הראשונה היא להמשיך להחזיק בנכס באופן משותף. ככה בעצם האחים נשארים הבעלים של הנכס ויכולים למכור אותו בעתיד כשזה יתאים להם. בזמן זה, כל האחים מקבלים הכנסה נוספת משכירות. החיסרון של אופציה זו הוא בכך שלרוב אח אחד דואג לכל מה שקשור לנכס בשביל כל האחרים ולא פעם יש גם מחלוקות וריבים על הזמן המתאים ביותר למכור, השווי של המכירה וכדומה.

 

מה עושים במצב של מחלוקות? ניתן להגיש תביעת פירוק שיתופית בנכס מקרקעין, מה שעלול בעצם לגרום לעוד מחלוקות וגם לסחיבה של זמן. העניין הוא שאם הולכים על הפתרון הזה, מדובר בעסקת מקרקעין לכל דבר ואז הנכס כן מחוייב במיסים אותם יצטרך הקונה לשלם. הפתרון השני הוא בעצם לקיים הסכם פירוק שיתוף במקום להגיש תביעה ואז אין סכסוכים ואין מריבות.

 

מה היתרון ומה החיסרון של מכירה דירה בירושה?

היתרון הוא שהאחים בעצם לא נשארים שותפים וככה אין ריבים. החיסרון הוא שבעצם מוכרים נכס שיכול לספק לכולם הכנסה.

 

מה זה הסכם חלוקת עיזבון?

הסכם עיזבון או הסכם חלוקת עיזבון בין אחים שנקרא גם מכירת דירת ירושה, הוא הסכם שמנסחים כאשר יש עוד נכסים מלבד דירה אחת. באופן כזה אפשר להסכים על כך שיש אח אחד שמקבל דירה מסוימת, ואח אחר שיקבל דירה אחרת.

 

מה היתרון של הסכם כזה?

היתרון של הסכם חלוקה בין אחים הוא שבעצם אין תשלומי מס בין אם זה מס שבח ובין אם מס רכישה. יחד עם זאת, חשוב מאוד שההסכם ינוסח כמו שצריך, ולא לבצע ערבוב של כספים שאינם קשורים לעיזבון.