אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

קלאסיקות ספרותיות ש(באמת) כדאי לכם לקרוא

הספרות הקלאסית העסיקה ומעסיקה על עצם היום הזה חוקרים וסופרים בתחום הספרות, שמנסים להבין את הקסם,  מה הופך יצירה לקלאסיקות ספרותיות על זמנית, שמשפיעה על עולם הספרות שנים ארוכות ולעיתים אפילו אלפי שנים לאחר שנכתבה. יצירות ספרות קלאסיות משפיעות לא רק על עולם הספרות אלא גם על התחום בו הן עוסקות. אבל מה הופך יצירה ספרותית לקלאסיקה ואילו קלאסיקות ספרותיות כדאי לכם לקרוא?

 

חידה שמעסיקה את טובי המוחות בני זמננו

אם לוקחים לדוגמא את הסיפור אורי אלטר, מבינים שנושא הקלאסיקה הספרותית מעסיק את טובי המוחות בני זמננו ויש לזה סיבה טובה – קלאסיקות ספרותיות יכולות להשפיע בצורה עמוקה על מי שקורא אותן ולשנות חיים שלמים. הן משפיעות לטווח ארוך גם על הספרות, על הדרך בה נכתבים ספרים אחרי היצירה ההיא וגם על תחומים רבים אחרים – התחומים בהם עסקה היצירה.

הנה כמה דוגמאות ליצירה ספרותית קלאסית שלא כדאי לפספס:

 

התפסן בשדה השיפון – ג.ד. סלינג'ר

אלפים רבים של בני נוער בישראל נמנעו מלפתוח את הספר הזה ולנסות לקרוא אותו, פשוט כי הוא מופיע ברשימת קריאת חובה לבגרות בספרות ודווקא חבל. הסיפור הסוחף הזה מפתיע בסגנון הכתיבה הישיר שלו, בנושאים שהוא עוסק בהם, שמעסיקים כמעט את כל בני הנוער בעולם, לפחות בחמישים השנה מאז שהוא נכתב. הקללות המופיעות לאורך הספר משמשות בו כמו ממתקים קטנים ומפתיעים, שרק הופכים את הקריאה לחוויה יותר מהנה, במיוחד למי שלא מורגל בקריאה של "קלאסיקות". סיפור התבגרות אמיתי, אנושי, ריאליסטי ומרגש, שכדאי לקרוא – באמת.

 

מוסיקת המקרה – פול אוסטר

אחד הספרים שלא תמיד נכללים ברשימת הקלאסיקות של כל הזמנים, אבל לדעתנו הוא צריך להיות שם. כתיבה שגורמת לכם להתפלל שהספר לא יגמר לעולם, עלילת מתח כמעט כמו בסרט של היצ'קוק, מסע נדודים משנה גורלות ברחבי אמריקה. כל מה שצריך להיות בספר כדי שהוא יהפוך להיות אחד הזכרונות הכי טובים שלכם.

 

צנורות – אתגר קרת

צנורות – או בעצם צינורות – הוא מקבץ סיפורים שהופך את הכתיבה לאומנות, משחק במילים, בקנה מידה שרק סופרים מעטים יכולים לעמוד בו, כל שכן להתעלות עליו. אי אפשר להסביר וגם לא לחקות את הסגנון המיוחד הזה של אתגר קרת. רק אפשר לקרוא את הפלא הספרותי הזה ולהתמוגג מכל מילה.

 

הסיפור שאינו נגמר – מיכאל אנדה

איפשהו באזור הדמדומים שבין ספרות ילדים לבין ספר פנטזיה פילוסופי למבוגרים, נמצא הספר המיוחד הזה. כתוב בשני צבעים שונים, הוא מתאר התרחשות חיצונית (הילד בסטיאן בורח לעליית כדי לקרוא ספר שגנב בחנות ספרים) ובתוכה התרחשות פנימית (מה שבסטיאן קורא בספר). החיצוני והפנימי מתאחדים בערך באמצע הספר, אבל בינתיים, בסטיאן עובר הרפתקאות מדהימות ולוקח את הקוראים למסע פילוסופי של התפתחות אישית מעוררת השראה (ולפעמים גם קנאה).

 

לסיכום, אם המילים "קלאסיקה ספרותית" עושות לכם חשק להדליק את הטלוויזיה ולברוח לעולם שכולו נטפליקס, קחו רגע לנסות להיפתח לדברים חדשים. לכו לספרייה או חנות ספרים, תשלפו לכם אחד מהספרים המופיעים ברשימה הנ"ל ואנחנו בטוחים שהוא יצליח לשנות את דעתכם, לפחות לאורך ספר אחד.