אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

חפצים העשויים מפרספקס

חוצץ פרספקט

הפרספקס, ובשמו המקורי "זכוכית אקרילית", מהווה חומר גלם נפוץ בשימוש תעשייתי, וזאת בעיקר הודות לתכונותיו הייחודיות, ביניהן קשיחות, גמישות, ועלות ייצור נמוכה. תכונות אלו הופכות את הפרספקס לבחירה הטובה והמשתלמת ביותר, לצורך יצירת מספר רחב של מוצרים שונים.

אף שבראשיתו, השימוש בפרספקס נעשה לרוב בהקשרים תעשייתיים וצבאיים, ולרבות ייצור חופות של מטוסים ומסוקים ועיצוב חלונות של מטוסים, הרי שבימינו השימוש בפרספקס התרחב גם למגזר התעשייתי והצרכני, כאשר יותר ויותר מוצרי צריכה מיוצרים מפרספקס באופן קבוע.

חוצץ פרספקט

אילו חפצים עשויים מפרספקס?

  • תעשייה צבאית – השימוש בפרספקס במסגרת התעשייה הצבאית הוא רחב ומגוון, וזאת כאמור לרבות חופות של מטוסים ומסוקים, ואף ציפוי לרכבים צבאיים המשמשים לפיזור הפגנות.

 

  • תחליף לזכוכית רגילה – בעוד שהפרספקס דומה מבחינה חיצונית לזכוכית הרגילה, הרי שהוא קשיח בהרבה, ומשכך נוטה להחזיק מעמד זמן רב יותר. מסיבה זו, הפרספקס מחליף בהדרגה את הזכוכית הרגילה במספר רחב של תחומים, וביניהם עיצוב חיצוני של אקווריומים, עיצוב חופות של מצפים ציבוריים, ואף ציפוי חיצוני של פנסי רכב.

 

  • מדע וטכנולוגיה – נוסף לשאר תכונותיו, הפרספקס מאפשר העברת אור בצורה נקייה וחלקה בהרבה מהזכוכית הרגילה, מה שהוביל לשימוש נרחב בו בתחומי המדע והטכנולוגיה. בין היתר, הפרספקס שימש לאורך שנים רבות לייצור עדשות מגע, וזאת הודות לתאימות בין הפרספקס לבין מבנה העין האנושית.

 

  • שימוש מסחרי – תכונותיו של הפרספקס, ובעיקר קשיחותו וגמישותו מחד יחד עם עלות ייצורו הנמוכה מאידך, הובילו לשימוש מסחרי נרחב בו. בימינו, הפרספקס מהווה חומר הגלם העיקרי לייצור מתקני תצוגה לחנויות ולירידים, וכמו כן משמש לעיצוב מדפים ואולמות תצוגה, וזאת גם הודות למשקלו הנמוך, המקל על השימוש השוטף בו.

 

  • שימוש ביתי – בעבר, השימוש בפרספקס לצרכים ביתיים נועד בעיקר למי שביקש לרהט את ביתו בעיצוב "עתידני" וחדשני. עם זאת, במהלך השנים האחרונות השימוש בפרספקס לצורך עיצוב פריטי ריהוט בבית הולך ומתפשט, כאשר יותר ויותר שולחנות, כיסאות, ארונות ומדפים מיוצרים מפרספקס. כמו כן, הפרספקס משמש לייצור קופסאות אוכל וממתקים, ואף כלי מטבח למיניהם.

 

  • שימוש אומנותי – מראהו השקוף של הפרספקס, וכן עמידותו הגבוהה לנזקים חיצוניים, הפך אותו לבחירה נפוצה בתחום האומנות, ולרבות עיצוב פסלים, הקמת חופות לציורים, ועוד. הדבר נובע מהעובדה שתכונותיו של הפרספקס משלבות בפועל בין תכונותיה של הזכוכית הרגילה לאלו של הפלסטיק, תוך שילוב אופטימלי של היתרונות בכל אחד מהם. כמו כן, אומנים רבים משתמשים בפרספקס כמשטח לציור, וביניהם אף הצייר הספרדי המפורסם סלבדור דאלי.

בסופו של דבר, כמעט ואין גבול למוצרים שניתן לייצר מפרספקס, כאשר עיצובו הגמיש מאפשר לייצר כמעט כל מוצר צריכה אותו ניתן להעלות על הדעת, וזאת במחיר נמוך ובמהירות רבה. משכך, אין פלא שהשימוש בפרספקס רק הולך ומתרחב לאורך השנים, וכנראה שימשיך לעשות כן גם במהלך השנים הבאות.