אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

פנימייה פוסט אשפוזית – מה זה, ולמי זה מתאים?

טיפול בבני נוער ובילדים צעירים שנמצאים לאחר אשפוז על רקעים נפשיים, הוא טיפול מסובך וקשה מאוד. הסיבה לכך, היא שהמסגרות הקלאסיות לא מסוגלות להעמיד פתרונות ומענה ראויים למקרים כאלה, מאידך, שחרור של אותם הילדים חזרה הביתה הוא אינו פתרון אשר קיים. בדיוק בשביל זה, ניתן לשלוח במקרים כאלה את בני הנוער לטיפול במקום כמו פנימייה פוסט אשפוזית המקום המתאים ביותר לבני נוער שנמצאים לאחר אשפוז על רקעים נפשיים. מדובר במקום חם, מכיל שמטרתו לעזור ולתמוך בבני נוער שעברו דברים לא פשוטים בחיים היחסית קצרים שלהם.

למה דווקא פנימייה פוסט אשפוזית?

עלינו להבין, שבני נוער אשר מגיעים לכדי מצב של אשפוז על רקע נפשי, הם בני נוער אשר נמצאים במצבים מאוד קיצוניים בחיים שלהם. גם אם האשפוז לא עבד, עלינו להבין לעומק כי מדובר על טראומה לאותם הנערים, טראומה שתלווה אותם עוד שנים רבות לאחר מכן. המטרה הראשונה והעיקרית ביותר של כל פנימייה פוסט אשפוזית או של הוסטלים לנפגעי נפש היא קודם כל לתת לאותם נערים את האהבה הגדולה, החום, והדאגה אליו הם זקוקים. בעיקר כאשר מדובר על תקופה כל כך קשה בחיים שלהם. בנוסף, המטרות הנוספות של הפנימיות הפוסט אשפוזיות הינן להכין את אותם הנערים לחיים שאחרי, ולנסות להבטיח שגרה ככל הניתן עבור אותם נערים.

כיצד נראית שגרת היום בפנימיות פוסט אשפוזיות?

מצד אחד, השגרה בפנימיות פוסט אשפוזיות היא שגרה קבועה ומסודרת, אך מאידך, מדובר על שגרה גמישה אשר ניתנת להתאמה אישית עבור כל דייר בפנימייה. לפני שבן נוער שאמור להשתלב במסגרת כמו פנימייה נכנס, הוא עובר כל מיני פגישות ומבחנים שעוזרים בעצם להבין איפה הוא נמצא כעת מבחינה רגשית, חינוכית, שכלית ואז אפשר לשלב אותו בדיוק במקומות שמתאימים לו. למעשה, במהלך היום, הנער עתיד לעבור פעולות שונות, פגישה עם אנשי מקצוע רבים, זאת לדוגמת אנשי חינוך, פסיכולוגים, עובדת סוציאלית, רופאים ומטפלים שונים. בנוסף, הפנימייה תדאג להשלמת תוכן לימודי, ותדאג לכך שהחיים של אותו הנער ייפגעו כמה שפחות כתוצאה מהתקופה המורכבת שבה הוא נמצא בחייו.

בעיקרון, היופי בפנימיות הפזורות להן בכל רחבי הארץ, הוא שאם בוחרים עבור הילד או עבור הנער את הפנימייה שבאמת מתאימה לו, אז הוא יכול לקבל מענה מלא לצרכים שלו, בין אם מדובר בצרכים רגשיים, בין אם מדובר בצרכים התנהגותיים, בין אם בצרכים בסיסיים אחרים שחסרים לו. לכן, יש חשיבות רבה וגבוהה לבחירת פנימייה ראויה ומתאימה.  פנימייה פוסט אשפוזית מטרתה לשקם את אותם בני נוער שמגיעים מרקעים ומבתים לא פשוטים בכלל ולכן העבודה איתם היא רבה, ארוכה ומדובר בסוג של תהליך שכולם צריכים להתחייב ולהתמסר אליו כדי שהוא באמת יצליח.