אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

בית אבות או מה עושים עם כספי הפרישה? 

בית אבות

אדם שהשתכר במשך השנים כ-7000 ש' נטו, צריך לצבור לגיל הפרישה כ-2 מיליון ש', כדי להמשיך ולקיים אורך חיים רגיל ומכובד.

מה עושים עם הסכום הזה כדי ליהנות ממנו באופן הטוב ביותר?

רוב האנשים המגיעים לגיל הפרישה רגילים לקבל, במהלך חייהם, החלטות כספיות בסדר גודל קטן יחסית. החלטות אלה מתייחסות להכנסתם החודשית ולחסכונות שהצליחו לצבור עם השנים.

הוודאות בדרך כלל גבוהה ומושתתת על בסיס ההכנסה החודשית הקבועה והמובטחת מעבודתם. האם אותן החלטות, המיומנויות ודרגת הסיכון קיימות גם כשמדובר בסכום הגדול (בדרך כלל), אותו מקבלים בעת הפרישה? האם לאנשים אלה יש כלים לתכנן נכון את השימוש בכספים הללו? אדם שרוצה לשמור על רמת החיים אליה התרגל כל עוד עבד, צריך לחסוך במהלך חייו עד הפרישה לפחות ל-20 שנים (בהנחה ש"חלילה" לא יעבור את הממוצע ויחיה מעבר לגיל 85). על פי נתון זה, אדם שהגיע לגיל פרישה והשתכר במשך השנים כ-7,000 ש' נטו, צריך לצבור לגיל פרישה כ-2 מיליון ש' נטו, כדי להמשיך ולקיים אורך חיים רגיל ומכובד.

נניח לרגע שאכן נצבר סכום זה- מה עושים איתו?

הניסיון מלמד שישנם כמה דפוסי פעולה בטיפול בכספים הללו:

הגמשת חלומות: הוצאת הכספים על מוצרים יקרים (מכונית חדשה, טיול ארוך וכו'), עזרה לילדים ולנכדים. הרצון לחלק את כספנו בעודנו בחיים לעיתים פוגע בהמשך היכולת לחיות באותה רמה לאורך זמן, זאת בשל תכנון לקוי ומאי הבנת הצרכים שלנו לטווח הארוך מאוד שלאחר היציאה לפנסיה.

בית אבות

:DAY TRADERאנשים שמעולם לא השקיעו כספים בבורסה, מתפתים ומתחילים לקנות ולמכור מניות וקרנות לפי שמועות, אינטואיציות ואשליות שנועדו להשיג תשואה גבוהה על הכספים מבלי לשלם דמי ניהול גבוהים לקרן מנהלת. מתברר ש"שכר הלימוד" במקרים כאלה הוא יקר מאוד ולעיתים עולה באיבוד של רוב הכספים שנחסכו. מקצוענות בבחירת ההשקעות ופיזור הסיכונים, כמו גם ניסיון וקור הרוח, הם מצרכים חשובים ההכרחיים לניהול כספים. מאנשים שלא "שיחקו" מעולם עם סכומים כאלה, לא ניתן לצפות להישגים משמעותיים.

קניית נכס מניב: כמו דירה, למשל. שוק הנדל"ן באר. ידע עליות ומורדות והשקעה בו הינה רמת סיכון גבוהה הדומה להשקעה בורסאית. זאת מעבר להכרח לטפל (בגיל לא כל כך צעיר) בבעיות השוטפות הנובעות מהשכרת הדירה.

"הפקידה בבנק תטפל"…: אנשים רבים מפקידים את הכספים בבנק וסומכים (בצדק ושלא בצדק) על פקידת הבנק שתנתב את הכספים למקומות הנכונים ולרמת הסיכון שתבטא את צרכיהם לזמן כה ארוך.

בית השקעות: בחירת מסלול להשקעה, בדרך כלל קצרת טווח, בעלת רמת סיכון מסוימת, בהתאם לרצון המשקיע, היא כמעט תמיד ללא הבטחה לתשואה אלא הנחת תשואה.

מחקרים מראים כי הדבר החשוב ביותר לאנשים המגיעים לגיל הפרישה הוא לשמור על הכספים שצברו ל"פנסיה" ללא סיכונם המיותר, תוך כדי שמירה על ערכם (צמוד מדד) ותשואה מובטחת. לאדם המגיע לגיל פרישה אין אפשרות "לתקן" בעתיד נפילות בורסה והשקעות שגויות, ונתיב ההשקעה בו יבחר עם הגעתו לגיל פרישה ישפיע לטווח ארוך (עד מותו) עליו ועל משפחתו.

מתוך מחשבה לתת פתרון הולם לסוגיה הרצינית של תכנון הפרישה, הוקם תחום "חיים חדשים" בתחום הביטוח, במטרה להעניק ללקוחות החברה ולכלל האוכלוסייה, עזרה בתכנון ובטיפול בכספים שנבצרו לעת הפרישה. בעצם, מדובר במעין תוכנית המשך לתוכניות שהיו קיימות עד כה, עם התאמה מירבית לצרכיהם המיוחדים של הפורשים.

בתחום "חיים חדשים" מאמינים כי הפתרון להשגת רצון זה טמון במוצרים הייחודיים, מוצרים המאפשרים לאדם להמשיך את החיסכון שצבר, להתאים אותו, על ידי תכנון מקצועי, לצרכיו בעת הפרישה ולקבל תמורתו הכנסה קבועה מובטחת עם ריבית מובטחת צמודת מדד, לכל ימי חייו, כפי שהיה רגיל בטרם פרש.