אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

פגיעה מינית

המושג פגיעות מיניות מתייחס לקטגוריה שלמה של פגיעות על רקע מיני שנחשבות על פי החוק לחמורות במיוחד ולכאלה שצריך לטפל בהן בחומרה. יש כמה וכמה סוגים של פגיעות או תקיפות מיניות וחשוב לדעת מתי מעשה זה או אחר עלול להיחשב לפגיעה מינית על מנת לדעת איך להתנהל בנוגע אליו. הנושא של תחושת ביטחון בין אנשים קשורה מאד גם לתחושות סובייקטיביות, מה שהופך את הנושא כולו למורכב מאד, שכן סיטואציה שבה אדם זה או אחר ירגיש לא בנוח ויהיה סבור שנחצה הגבול בין התנהגות לגיטימית לבין פגיעה או הטרדה מינית לא בהכרח תהיה סיטואציה שבה אדם אחר יחוש את אותו הדבר. החברה הכללית מתייחסת בחומרה רבה למי שפוגע מינית ולכן חשוב מאד לדעת שיש מודעות גבוהה כיום למקרים כאלה, גם אם על פי לשון החוק אין בהם ממש.

 

סוגים שונים של פגיעות מיניות

התחום המשפטי של פגיעות מיניות כולל לא מעט מושגים או פעולות שמבוצעות ויש גבולות דקים בין התנהגות אחראית וחוקית לבין כזאת שתיחשב כעבירה על החוק. ברוב המקרים המכנה המשותף לעבירות אלה או לרובן יהיה הכפייה של צד אחד את הפעולה בעלת האופי המיני על הצד השני, כמו למשל במקרה של אינוס. יש דקויות נוספות כמו הנושא של חדירה, של עירום, של מעשים או דיבורים ועוד. כל מקרה כזה צריך להיבחן לגופו ולעומק על מנת להבין בדיוק מה קרה ומה אירע ועל פי זה לנהוג מבחינה משפטית. בנוסף יש את הנושא של הטרדות מיניות שיכולות להיות מילוליות ויגרמו לתחושה לא נוחה של הקורבן גם אם לא נעשתה שום פעולה ולא היה שום מגע פיזי עם הפוגע.

 

ההתמודדות של החברה עם הנושא של הטרדות מיניות

בקרב החברה יש מודעות גבוהה כיום לנושא זה ובכל מקום עבודה, למשל, יש את מי שמוגדר כממונה על הנושא של הטרדה מינית ועל ביצוע פעולות להעלאת מודעות ולהפיכת המרחב המשותף לבטוח עבור כל מי ששוהה במקום. הרצאות ניתנות לכל שכבות האוכלוסייה על מנת שכל אחד יידע להגן על עצמו וגם יידע מה הזכויות שלו במקרים כאלה ואחרים שקורים. חשוב מאד לדעת מה לעשות ואל מי לפנות במידה וחושדים שקרה מקרה כזה או אחר, מה שיבטיח התמודדות והתנהלות נכונה שתתאים לנסיבות ואכן לאחריה אפשר יהיה להרגיש בטוחים יותר.