אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

טיפול בהתמכרויות איך זה עובד

התמכרות היא מצב בו אדם מרגיש צורך בלתי נשלט לחזור אותה הפעולה, גם אם הוא יודע שהיא מזיקה לו. מדובר במקרים בהם יש להשתמש באיזשהו חומר יותר ויותר כדי להגיע לאותו הסיפוק או לבצע את אותה התנהגות שוב ושוב, עד כדי מצבים בהם חוסר שימוש בחומר או חזרה על ההתנהגות מובילים למצוקה של ממש. מאפיין מוכר נוסף להתמכרויות הוא הפגיעה שאדם חוזר ועושה בעצמו או בקרובים אליו כדי לממש את ההתמכרות. התמכרות היא תלות גם פסיכולוגית וגם גופנית, לכן טיפול בהתמכרויות צריך לקחת בחשבון את שני הרבדים האלו. אחד מכל עשרה אנשים עלול להתמודד עם איזשהי התמכרות במהלך חייו, בין אם התנהגותית ובין אם כימית.

איזה סוגי התמכרויות יש?

התמכרות יכולה להיות לחומר כמו אלכוהול או אוקסיקודון או להתנהגות כמו הימורים או גניבה מחנויות.

איך מתבצע טיפול בהתמכרויות?

ישנן מספר גישות שונות להתמודדות עם התמכרויות. חלק מהגישות פועלות מהמקום הנפשי-טיפולי יותר, חלק מהמקום ההתנהגותי וחלק מציעות פתרון תרופתי או באמצעות הליכים רפואיים שונים. ישנם מטופלים שימצאו את הטיפול הקבוצתי כמועיל בזכות התמיכה, תחושת השיתוף והשייכות, וישנם כאלו שלא מתחברים לפורמט של קבוצה. יש מטופלים שיתאים להם טיפול התנהגותי קוגנייבי שעובד על מתן כלים למניעת ההתנהגות האסורה או הדחף לביצוע ההתנהגות הזו. עוד סגנון טיפול הוא הטיפול הדינמי, שיטה זו עוסקת ברקע הפסיכולוגי של האדם ומעמיקה בעיסוק בטראומות עבר, חווית לא פתורות, קשיים רגשיים ועוד. כיום ישנם גם טיפולים רפואיים כמו טיפול ה-ANR שמתאים לחלק מתהליכי הגמילה ומאפשר פתרון רפואי מהיר לצד הטיפולים הנפשיים השונים הקיימים. בכל מקרה מומלץ לשלב בין השיטות כדי להבטיח הצלחה לאורך זמן.

איך מזהים אדם מכור?

אחת הבעיות המורכבות בכל הנושא של התמכרויות, היא שאנשים מכורים לא באמת מודעים על עצמם ויודעים שהם אכן מכורים. לכן, התפקיד שלנו בתור בני אדם, הוא לדעת לזהות ולראות האם אכן קיימים אצל אנשים הקרובים לנו תסמינים שכאלה. אנשים שמכורים, בין אם אנחנו מדברים על תרופות, בין אם אנחנו מדברים על סמים קשים, ובין אם אנחנו מדברים על אלכוהול למשל. להלן כמה מהתסמינים המובהקים של התמכרות:

  • תשוקה ודחף לעשות שימוש בחומר או מוצר מסוים.
  • קושי ביכולת האדם לשלוח על הכמות אותה הוא צורך ומשך הזמן או כאשר אדם מתקשה להגביל את משך הזמן בעת תהליך צריכה החומר.
  • כאשר מתפתחת בגוף סבילות והוא זקוק לעוד ועוד מהמוצר או החומר אותו הוא צורך, זאת במטרה לשמור על רמת אפקטיביות גבוהה של החומר.
  • כאשר השימוש בחומר בא על חשבון דברים אחרים כמו יציאות וחיי חברה, לימודים ומשימות, חיי משפחה, זוגיות ועוד.