אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

טיפים ודרכי התמודדות עם קושי רגשי 

המונח קושי רגשי הוא הגדרה רחבה מאוד, ובדרך כלל הוא מתייחס למספר מצבים, שגרתיים ובלתי שגרתיים כאחד. חשוב להדגיש כי קושי רגשי הוא חלק בלתי נפרד מהחוויה האנושית, כך שכולם מרגישים קושי כזה או אחר מעת לעת. אולם, קיימים מצבים בהם קושי רגשי הוא הרבה מעבר לשליטתו של האדם אשר מתמודד איתו, ובכך בעצם הדבר עלול לפגוע בכל היבט באשר לאיכות חייו. אז מהן דרכי ההתמודדות במצבים אלו, ואיך ניתן להכיל קושי רגשי בצורה טובה יותר? ובכן, בכתבה זו, החלטנו לרכז עבורכם מספר טיפים מנצחים שיעזרו לכם עם ההתמודדות, שיפור אורח החיים וכל מה שביניהם.

 

קשיים רגשיים – מהם בעצם?

חשוב להבהיר כי מבחינת עולם הטיפול, יש הבדל חד וברור בין רגשות שליליים לבין קשיים רגשיים שונים. למעשה, כל אחד מתמודד עם רגשות שליליים מדי יום. עם זאת, במקרים בהם אדם מתקשה לעבד את הרגשות שלו ובתגובה אותם רגשות בעצם מכתיבים את חייו – מדובר על קשיים רגשיים. ניתן להגיד כי כל תגובה רגשית בלתי רצויה או שאינה מתאימה לתגובה המקובלת נחשבת לקושי רגשי. הסיבות לאותם קשיים רגשיים הן רבות ומגוונת, ויכולות לבוא בעקבות מספר גורמים – החל מגנטיקה ועד לסביבה בה אדם גדל בתור ילד.

 

אז איך מתמודדים עם קושי רגשי?

במקרים בהם קשיים רגשיים פוגעים באיכות החיים ובשגרה, הרי שיהיה צורך לטפל בהם. ניתן לטפל בקשיים רגשיים במגוון רחב מאוד של דרכים, כאשר אחת הדרכים המומלצות והשכיחות בימינו היא על ידי טיפול שיחתי בשיטת CBT. למעשה, במסגרת שיטת טיפול זו, המטופל מעבד את הרגשות שלו, את הקשיים שלו ואת כל מה שביניהם – והמטרה היא לאתר את השורש שלהם על מנת להשתית הרגלים טובים יותר שבאופן עקבי יביאו לשיפור מסוים. גם טיפול פסיכולוגי יכול להעיל, ובמקרים מסוימים יהיה כדאי לשקול אפילו טיפול באמצעות תיסוף חיצוני, כמו למשל טיפול באמצעות פרחי באך. כמובן, שהטיפול היעיל ביותר עבור אדם הוא עניין אינדיבידואלי, כך שחשוב להדגיש שמדובר על תהליך של ניסוי וטעייה.