אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

כך תרגישו בבית גם בדיור מוגן

קשישים רבים מקבלים החלטה לעבור לדיור מוגן בשלב כזה או אחר בחייהם, כאשר השיקולים הינם רבים, מורכבים ומגוונים. לעתים גם לא מדובר דווקא בהחלטה שהיא נטו של הקשיש, אלא המשפחה היא זו שדוחפת אותו לבצע את השינוי הזה, שוב מכל מיני סיבות. אצל חלק מהאנשים מדובר בשיקולים של בדידות, שכן הם איבדו את בן או בת הזוג או חברים קרובים שהיו חלק בלתי נפרד מחייהם. אצל אחרים מדובר בסיבות בריאותיות, שכן הם מתקשים לטפל בעצמם ורוצים להוריד מהנטל והקושי שבדבר מבני המשפחה הקרובים להם.

 

לפני המעבר עשו סדר ומיון

הרבה פעמים מדובר באנשים שחיו חיים שלמים בבית מסוים או דירה מסוימת. מקום שבו הם גידלו וחינכו את הילדים שלהם, צברו חוויות, חגגו חגים, ימי שישי ושבתות, אירחו אורחים ואפילו שיחו עם הנכדים. לכן, כאשר רוצים להפוך מקום להיות לבית שלך, עלינו לחשוב על הבית האמיתי והאותנטי שלנו ולעשות בו סדר. מכיון וברוב המקרים, כאשר אנחנו עוברים לדירה בדיור מוגן, הדירה תהיה קטנה יותר בהשוואה לבית שלנו, אנחנו צריכים לעשות סוג של סדר. כדאי לקחת ביחד אתכם לקראת המעבר חפצים ודברים שיש לכם אליהם סוג של ערך סנטימנטלי והם עושים לכם נעים וטוב בלב. זה יכול להיות אלבום תמונות, מתנה שקיבלתם מהנכדים, בגדים שאתם אוהבים ללבוש באירועים מיוחדים, חפצי אומנות או מוצרי יודאיקה כדי לשמור ולשמר את המסורת.

 

עשו בחירה חכמה

הבחירה של בית דיור מוגן חייבת להיעשות בצורה קפדנית, דקדקנית ומותאמת לצרכים של הקשיש. מה זה אומר? זה אומר שהקשיש צריך להיות מעורב בבחירה והיא לא צריכה להיעשות ממקום שמחליטים בשבילו איפה הוא הולך להיות. כדי שהוא ירגיש באמת בבית, למרות שזה משהו שלוקח לו זמן, הוא צריך להרגיש בנוח. הוא צריך להרגיש שהמקום מתוחזק לשביעות רצונו, שהדירה בה הוא הולך להתגורר נעימה לו למחייה ושהייה ממושכת, שיש לו את המרחב שלו, שהוא יכול להתחבר לאנשים שנמצאים באותו מקום גם בהיבט המקצועי וגם בהיבט הרגשי.

 

אז מה השיקולים ואיך בעצם בוחרים דיור מוגן?

בשלב הראשון חשוב לסקור כמה מקומות, במיוחד אם רוצים לעשות סוג של סקר שוב. מאוד כדאי שהמקום יהיה קרוב לרוב בני המשפחה שצפויים לבקר את הקשיש באופן שוטף וקבוע. מדוע? משום שהחיים של כולנו עמוסים מאוד וגם לפעמים לחוצים וכדי שבאמת תוכלו לבקר אותו, לקרבה גיאוגרפית יש משמעות מאוד גדולה. בשלב השני, אחרי שהבנתם פחות או יותר איזו בחירה אתם מתכננים לעשות מבין כמה מקומות, כדאי לשים לב לצוות שנמצא בכל מקום. מצד אחד יש לקחת בחשבון צוות מקצועי כמו מטפלות, יועצת סוציאלית, פסיכולוג ו/או פסיכיאטר, רופא מטפל, מטפלים מסוגים שונים, אב הבית. מצד שני אנחנו רוצים לשים דגש גם על מקום שבו הצוות נעים ונינוח. צוות שהתפקיד שלו הוא בעצם להעשיר את חיי הקשישים במקום כמו למשל אנשים שמעבירים חוגים, הרצאות, סדנאות, אנשים שנמצאים בחדר הכושר ובבריכת השחייה. כדאי לבדוק אילו פעילויות עושים במהלך השנה כמו קבלת שבת, ארוחות בחגים, טיולים, סיורים במוזיאונים וגלריות ועוד.

 

לסיכום, הן תהליך הבחירה והן המעבר עצמו לדיור מוגן אינם עניין של מה בכך והדבר דורש הפעלת היגיון, שיקול דעת ולקיחת מגוון רחב של שיקולים בחשבון תוך התייחסות לרצונו של הקשיש מבלי לזלזל בכך. עליו להרגיש בבית, להרגיש  שהוא במקום מוגן ובטוח.